U Karmelitów Bosych - w 45. rocznicę śmierci sł. Bożego ojca Anzelma Gądka OCD

W dniu 15 października 2014 r. przypada 45. rocznica odejścia do wieczności sługo Bożego o. Anzelma Macieja Gądka (1884-1969), karmelity bosego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Jego proces beatyfikacyjny, podjęty przez zgromadzenie, została przeprowadzony w archidiecezji łódzkiej w latach 2002-2008, po czym akta procesu zostały przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

Sługa Boży urodził się w Marszowicach, parafia Niegowić k. Krakowa. Ukończył gimnazjum w Wadowicach, gdzie był świadkiem życia św. Rafała Kalinowskiego. Od młodości i w całym swoim życiu był wielkim czcicielem Dzieciątka Jezus, Matki Bożej Szkaplerznej i św.Józefa. W 1901 r. wstąpił do zakonu karmelitańskiego w Czernej. Po studiach teologicznych na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie w 1907 r. przyjął święcenia kapłańskie. W 1914 r. przy kościele Karmelitów Bosych w Krakowie założył Bractwo Dzieciątka Jezus, a w 1921 r., przy udziale sł. Bożej m. Teresy Kierocińskiej (1885-1946), założył w Sosnowcu Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Przez długie lata był wychowawcą młodzieży przygotowującej się do kapłaństwa w zakonie karmelitańskim, zarówno w Polsce,jak i w Rzymie, gdzie założył i prawie 20 lat był rektorem Międzynarodowego Kolegium "Teresianum". Po powrocie do Polski w 1947 r. przez wiele lat pełnił posługę prowincjała Polskiej Prowincji Karmelu. W swoim życiu duchowym kontemplował przede wszystkim tajemnice Wcielenia i dziecięctwa Jezusa Chrystusa. Pozostawił po sobie wiele pism, świadczących o jego głębokim życiu modlitwy i zjednoczeniu z Bogiem. Ostatnie lata życia spędził w Łodzi, gdzie zmarł świątobliwie we wspomnienie św. Teresy z Avila. Przy jego grobie - znajdującym się w przedsionku kościoła Karmelitów Bosych w Łodzi - wierni wypraszają wiele łask.


Tegoroczne obchody kolejnej rocznicy śmierci Sługi Bożego będą miały miejsce w niedzielę 12 października o godz. 18.00 w kościele Ojców Karmelitów Bosych w Łodzi, przy ul. Liściastej 9. Uroczystą Mszę św. w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego odprawi arcybiskup senior Władysław Ziółek.
Serdecznie zapraszamy! (S. Konrada Dubel KDzJ)

W: Niedziela nr 41/2014, s. 23.